23 października 2021

Webinary Radiologiczne: znak czasów.

Ta historia jak wiele innych wielkich historii rozpoczęła się od problemu. Cóż mogło wydarzyć się niespodziewanego, gdy świeżo upieczeni lekarze zdecydowali się wykorzystać internet do zorganizowania otwartego spotkania z zakresu chorób piersi? Dlaczego w ogóle do tego doszło? Poznajcie historię, która dała początek Radiologii Polskiej.

Pandemia, mała Fundacja, a potrzeba spotkań naukowych.

Jest wrzesień 2020 roku. Do publicznej informacji powracają informacje o wzrostach nowych zakażeń wirusem SARS CoV-2. Kilka miesięcy później kraje Europy zmagać się będą z tzw. drugą falą zachorowań na COVID-19.

W zaciszu poznańskiej kawiarni lek. Dominik Kobylarek oraz lek. Amelia Ilnicka organizują pierwsze otwarte spotkanie Fundacji Wspierającej Naukę im. Doktora Mariana Szulca. Jest to spotkanie inne niż wszystkie, ponieważ odbywa się poza murami uniwersytetu i nosi w sobie znamiona samo organizujących się grup naukowych, które w wolnym czasie wzorem poprzedniego wieku spotykają się na dyskusjach naukowych.

Jednak jest coś, co zdecydowanie odbiega od standardowego charakteru „spotkania kawiarnianego”.

Jest rzutnik oraz jest prezentacja Aleksandry Szmiłyk, która na cel spotkania została poproszona o przygotowanie wystąpienia z wykorzystaniem platformy webinarowej. Dzięki tej inicjatywie te osoby, które nie mogły dotrzeć osobiście na spotkanie mogły oglądać wystąpienie Aleksandry na żywo z zacisza własnego domu. W pierwszym fundacyjnym spotkaniu w kawiarni brało udział 9 osób, natomiast 5 osób oglądało wystąpienie zdalnie.

Prezentacja Aleksandry spotkała się z ciepłym przyjęciem i przystąpiono do planowania kolejnych spotkań. Wzrost liczby zakażeń we wrześniu i październiku powodował jednak, że coraz bardziej realny stawał się scenariusz powrotu obostrzeń. Nie ulegała zmianie jednak potrzeba i chęć spotkań celem wspólnej nauki i dzielenia się wiedzą.

Przełomowy webinar październikowy.

Październik przez wielu łączony jest z Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Lek. Dominik Kobylarek organizuje kolejne spotkanie Fundacji. Tym razem jednak w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia wirusem SARS CoV-2, doktor podejmuje decyzję o zorganizowaniu spotkania wyłącznie w formie online. O poprowadzenie spotkania poproszona tym razem została świeżo upieczona wolontariuszka Fundacji, studentka 6 roku kierunku lekarskiego Tamara Dunajewska.

Informacja o wydarzeniu i zapisach na ten webinar została podana do wiadomości publicznej z wykorzystaniem facebook’a. Nikt nie spodziewał się, że w spotkaniu zadeklaruje swoją obecność 110 osób. Webinar został ciepło przyjęty przez odbiorców. Wiadomości przekazane zostały w oparciu o dostępną literaturę medyczną.

Listopad, który zmienił wszystko.

Ośmieleni wynikami i rosnącym zainteresowaniem odbiorców spotkaniami naukowymi wolontariusze Fundacji postanowili działać jeszcze odważniej.

Lek. Dominik Kobylarek poszukując nowych kierunków rozwoju Fundacji oraz RÉSONNEZ® wpada na pomysł budowy portalu RadiologiaPolska.pl. W związku z wysokimi kosztami inwestycji zaczyna poszukiwać sposobów na zdobycie środków, które pozwoliłyby otworzyć wyjątkowy na skalę kraju portal poświęcony radiologii.

Chcąc zweryfikować swój pomysł podaje do wiadomości otwarcie zapisów na darmowy webinar poświęcony podstawom interpretacji RTG klatki piersiowej, który zamierza poprowadzić sam. Ku zaskoczeniu wszystkich udział w wydarzeniu deklaruje ponad 10 tysięcy osób. Ze względu na ograniczenia platformy webinarowej, lek. Dominik Kobylarek organizuje drugi termin spotkania. Tak jak w przypadku pierwszego spotkania, to również cieszy się blisko 10 tysięczną frekwencją.

W połowie listopada wprowadzona zostaje symboliczna opłata za udział w webinarze w wysokości 12 złotych od osoby. Dzięki temu rozwiązaniu zaczęły pojawiać się pierwsze pieniądze na budowę portalu RadiologiaPolska.pl.

Również w listopadzie swoje pierwsze wystąpienia zapowiedziała lek. Amelia Ilnicka. W pierwszym, darmowym webinarze doktor Ilnickiej udział zadeklarowało blisko 4 tysięcy uczestników. Ze względu na tak dużą popularność lek. Dominik Kobylarek postanawia wprowadzić również w przypadku tego wydarzenia symboliczną opłatę, która pozwoliłaby opłacić wykładowców, a częściowo stanowiłaby kolejne zasilenie budżetu na budowę portalu.

Grudzień, czyli początek największego wydarzenia radiologicznemu w kraju.

Na fali rosnącej popularności webinarów radiologicznych lek. Dominik Kobylarek i lek. Amelia Ilnicka przekonują lekarzy do włączenia się do serii webinarów radiologicznych, która została nazwana „Miesiącem Radiologii Polskiej”. Nazwa ta miała wyraźnie zaznaczyć, w którą stronę zmierza Fundacja oraz RÉSONNEZ®.

Ostatecznie w Miesiącu Radiologii Polskiej (styczeń 2021) udział wzięło ponad 5 tysięcy uczestników oraz 14 wykładowców. Niewątpliwy sukces pozwolił przystąpić do projektu budowania portalu RadiologiaPolska.pl.

Znaczenie Webinarów Radiologicznych w rozwijaniu Radiologii Polskiej.

Dzisiaj WebinaryRadiologiczne.pl stają się jednym z kluczowych strategicznie elementów projektu propagowania Radiologii Polskiej. Gromadząc tysiące uczestników w skali roku akademickiego staną się nie tylko doskonałym nośnikiem wiedzy, ale również sposobem, by trafić do świadomości uczestników, promując ten potrzebny portal.

Webinary Radiologiczne 2

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej