10 kwietnia 2021

RTG klatki piersiowej u dziecka

Zasady wykonywania zdjęć rentgenowskich u dzieci nieco różnią się od tych dotyczących dorosłych. Ze względu na dość wysoką wrażliwość na promieniowanie jonizujące wśród małych pacjentów należy dążyć do maksymalnego zmniejszenia dawki promieniowania – brak dawki minimalnej uważanej za nieszkodliwą. Powinno unikać się wykonywania zdjęć w wielu projekcjach, jeżeli nie są one niezbędne dla procesu diagnostycznego. W miarę możliwości zastępuje się je alternatywnymi badaniami – MRI i USG.

U dzieci na przeglądowym zdjęciu RTG klatki piersiowej widoczna jest niewystępująca u dorosłych, zlokalizowana w śródpiersiu górnym grasica. Wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej rozpoczyna się jej inwolucja, a obecność widocznej masy w tej okolicy na  radiogramie osoby dorosłej może wskazywać na rozrost nowotworowy.

Prawidłowa grasica zbudowana jest z dwóch płatów, przy czym należy pamiętać, że u każdego dziecka może przyjąć inny kształt i rozmiar. Narząd powinien być dobrze odgraniczoną od miąższu płucnego strukturą o gładkich zarysach.

Grasica u dzieci stosunkowo duży rozmiar zachowuje do 5 r.ż., a do 10 r.ż. widoczny pozostaje jedynie jej cień.

U niemowląt serce jest silnie zaokrąglone, a stosunek jego wielkości do szerokości klatki piersiowej pozostaje w granicach 0,55-0,62 i zmniejsza się w trakcie wzrostu. U dorosłych natomiast wskaźnik sercowo-płucny nie powinien przekraczać 0,5. Serce dziecka jest położone bardziej poziomo. Podobną tendencję wykazuje przebieg żeber. 

Warto zaznaczyć również, że u małych dzieci szczególnie trudno uzyskać silny wdech i utrzymać go na czas robienia zdjęcia. Może to skutkować obserwowaniem powiększenia sylwetki serca, bądź zmian upowietrznienia miąższu płucnego niezwiązanych z procesem patologicznym. Niezbędna jest ocena jakości zdjęcia i znajomość stanu klinicznego dziecka w celu uniknięcia pomyłek.

Utrzymanie pionowej postawy ciała przez dziecko również jest bardzo trudne. Można to jednak osiągnąć umieszczając je w specjalnym urządzeniu do stabilizacji BOBIX. Jest to profilowana tuba wykonana z tworzywa sztucznego, posiadająca paski zabezpieczające oraz uchwyt do zawieszenia.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej