10 kwietnia 2021

Guz Pancoasta

Guz Pancoasta to rak szczytu płuca, wychodzący z górnej bruzdy płuca. Jest podstępnym nowotworem, często niezauważanym, ze względu na lokalizację, w standardowym zdjęciu RTG klatki piersiowej. Histologicznie najczęściej jest to gruczolakorak.

Guz Pancoasta często nacieka okoliczne żebra (I-III) powodując ich zniszczenie. Ponadto, może powodować zespół Hornera po stronie występowania. Często zajmuje splot ramienny, a w przypadku prawostronnej lokalizacji może spowodować niedrożność żyły głównej górnej.

Do diagnostyki obrazowej możemy użyć RTG, USG, TK i MR. RTG: oprócz projekcji AP i bocznej warto wykonać zdjęcie w projekcji lordotycznej, czyli celowanej na szczyty płuc, które w klasycznej projekcji AP są zasłonięte przez obojczyki. Zdjęcie wykonuje się na pełnym wdechu. W przypadku guza widoczne będzie zacienienie tkanek miękkich.

USG: jego użycie w celach diagnostycznych jest ograniczone, jednak przydaje się przy wykonaniu biopsji przezskórnej.

TK: podobnie jak w przypadku guzów płuc w innej lokalizacji, TK z kontrastem jest bardzo przydatnym badaniem, jednak o niskiej czułości i swoistości dla dokładnej oceny miejscowej (stagingu). Dobrze obrazuje natomiast zajęcie żeber i kości.

MR: wykazuje wysoką czułość (88%) i swoistość (100%) do oceny miejscowej. Umożliwia zobrazowanie splotu ramiennego, od którego zajęcia może zależeć klasyfikacja pacjenta do leczenia. Badanie wykonuje się w płaszczyznach czołowej i strzałkowej, z czego większość wymaganych informacji zapewnia obrazowanie strzałkowe T1.

Guz Pancoasta należy różnicować z przerzutami do płuc, międzybłoniakiem, mięsakami i innymi pierwotnymi nowotworami oraz przerzutami tkanek miękkich klatki piersiowej, a także pogrubieniem opłucnej, np. w przebiegu gruźlicy. Zespół Hornera to zespół objawów, który warto skojarzyć sobie z guzem Pancoasta. Klasyczna jest triada objawów: opadnięcie powieki (ptosis), zwężenie źrenicy (miosis) i zapadnięcie gałki ocznej (enophtalmus). Dlatego zawsze, jeśli trafi do Ciebie pacjent z takimi objawami, wyklucz guza szczytu płuca!

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej