10 kwietnia 2021

Czym jest zespół dziadka do orzechów?

Zespół dziadka do orzechów to inaczej zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną.

Przyczyna: uciśnięcie żyły nerkowej lewej przez aortę i tętnicę krezkową górną:

Podstawa anatomiczna: żyła jajnikowa lewa oraz żyła jądrowa lewa drenuje krew do żyły głównej dolnej przez żyłę nerkową lewą tętnica krezkowa górna odchodzi od aorty brzusznej poniżej pnia trzewnego a przed oddaniem przez aortę brzuszną tętnic nerkowych tętnica krezkowa górna w początkowym odcinku przebiega w sposób zagięty, by ostatecznie biec równolegle do przedniej ściany aorty brzusznej.

Objawy: wynikają z ucisku na żyłę nerkową lewą: dochodzi do nadciśnienia żylnego lewej nerki, co prowadzi do krwiomoczu i bólu okolicy nadbrzusza. Ponadto ze względu na podwyższone ciśnienie w układzie żylnym – może dojść do poszerzenia gonadalnych naczyń żylnych, prowadząc u mężczyzn do żylaków powrózka nasiennego lub w przypadku kobiet zespołów bólowych towarzyszących miesiączkom.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube