10 kwietnia 2021

Czym jest zespół dziadka do orzechów?

Zespół dziadka do orzechów to inaczej zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną.

Przyczyna: uciśnięcie żyły nerkowej lewej przez aortę i tętnicę krezkową górną:

Podstawa anatomiczna: żyła jajnikowa lewa oraz żyła jądrowa lewa drenuje krew do żyły głównej dolnej przez żyłę nerkową lewą tętnica krezkowa górna odchodzi od aorty brzusznej poniżej pnia trzewnego a przed oddaniem przez aortę brzuszną tętnic nerkowych tętnica krezkowa górna w początkowym odcinku przebiega w sposób zagięty, by ostatecznie biec równolegle do przedniej ściany aorty brzusznej.

Objawy: wynikają z ucisku na żyłę nerkową lewą: dochodzi do nadciśnienia żylnego lewej nerki, co prowadzi do krwiomoczu i bólu okolicy nadbrzusza. Ponadto ze względu na podwyższone ciśnienie w układzie żylnym – może dojść do poszerzenia gonadalnych naczyń żylnych, prowadząc u mężczyzn do żylaków powrózka nasiennego lub w przypadku kobiet zespołów bólowych towarzyszących miesiączkom.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź nasz kanał na YouTubie


Rozwijamy Radiologię Polską również poprzez kanał na YouTube. W ciągu roku akademickiego 2021/2022 będziemy wprowadzać pierwsze darmowe filmy o treści radiologicznej dostępne dla wszystkich. Program rozwijany będzie we współpracy kanałem "Z powołania."

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej